Niezależnie od wykonywanej specjalizacji, każdy lekarz medycyny jest zobligowany do posiadania ubezpieczenia OC związanego z wykonywanym zawodem.
Formalności związane z wykupieniem ubezpieczenia
W skomputeryzowanym świecie wniosek o objęcie ubezpieczeniem można złożyć online, a polisę PZU prześle mailem. Co więcej składkę można opłacić nie tylko przelewem, ale również kartą płatniczą lub blikiem. Dopuszczalne są również płatności ratalne. Jednym z największych atutów PZU ubezpieczenie dla lekarzy jest fakt, iż składka jest niezależna od miejsca wykonywania pracy.
Cechy charakterystyczne produktu ubezpieczeniowego
PZU ubezpieczenie dla lekarzy to gwarancja niezawodności i stabilności. Nie można zapominać, że ubezpieczenie lekarskie jest obowiązkiem każdego specjalisty w branży medycznej. Ubezpieczenia lekarskie oczywiście są dostępne w różnych pakietach. Zapewniają bezpieczeństwo nie tylko dla ubezpieczonego, ale także członków jego rodziny. PZU ubezpieczenie dla lekarzy dotyczy szkód, które mogą wystąpić w trakcie wykonywania zawodu. Ubezpieczenie spełnia wymogi Rozporządzenia Ministra Finansów.
W zakresie PZU ubezpieczenie dla lekarzy znajduje się odpowiedzialność cywilna za ewentualne szkody na osobie lub w jej mieniu związku z prowadzeniem działalności gospodarczej przez lekarza, pielęgniarkę, położną oraz pozostałe osoby świadczące usługi medyczne. Zakres ubezpieczenia dotyczy także szkód wyrządzonych w rezultacie posiadania i użytkowania nieruchomości albo maszyn, urządzeń i instalacji. Co więcej obejmuje również ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Przesłanki do powstania obowiązku ubezpieczenia
Lekarz podlega obowiązkowi ubezpieczenia OC najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej związanej z leczeniem. Ubezpieczenie w konsekwencji dotyczy odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez medyków na pacjentach w związku z działaniem lub zaniechaniem. Co ważne musi taka ewentualność mieć miejsce w trakcie udzielania świadczeń zdrowotnych. Ubezpieczenie OC zagwarantuje w takim przypadku zwrot kosztów za szkody. Ma to również zastosowanie w sytuacji rażącego niedbalstwa. Obowiązek ubezpieczenia OC powstaje w wyniku wykonywania indywidualnej praktyki lekarskiej. Dotyczy to nie tylko działalności w obrębie podmiotu leczniczego na podstawie umowy z tym podmiotem, ale również praktyki indywidualnej w gabinecie lekarskim. Ponadto, obowiązek ubezpieczenia OC obejmuje grupową praktykę lekarską, spółkę cywilną, spółkę jawną.
Ważne informacje na temat obowiązkowego ubezpieczenia OC
Zakres podstawowy ubezpieczenia OC dla lekarzy obejmuje również ochronę związaną z naruszeniem praw pacjenta a także z odszkodowaniem za szkody, które pojawiły się w rezultacie zaistnienia chorób zakaźnych.
Najważniejsze zalety ubezpieczenia OC dla lekarzy
- Zgodność z rozporządzeniem Ministra Finansów;
- Wypełnienie obowiązku prawnego;
- Gwarancja bezpieczeństwa i ochrony finansowej;
- Atrakcyjna cena niezależna od miejsca pracy (nie wzrasta w przypadku pracy w szpitalu); Rezygnacja PZU SA z prawa do regresu.
Suma gwarancyjna obowiązkowego ubezpieczenia lekarzy to kwota 75.000 euro za jedno i 350.000 euro za wszystkie zdarzenia, do których może dojść w czasie trwania ubezpieczenia.
Reasumując, PZU ubezpieczenie dla lekarzy to nie tylko wymóg formalny i prawny. Jest to także znakomity środek ochrony osób prowadzących działalność leczniczą. Zapewnia nie tylko bezpieczeństwo finansowe, ale także spokój, umożliwiając efektywne wykonywanie swoich obowiązków zawodowych.