Najważniejsze fakty na temat ubezpieczenia OC dla placówek medycznych

Na podstawie obowiązującego prawa każdy podmiot leczniczy, prowadzący działalność o charakterze medycznym jest zobligowany wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dotyczy to wszystkich placówek zarejestrowanych na terenie RP. Spis podmiotów znajduje się u wojewody. Konkretyzując OC podmiotu leczniczego dotyczy wszystkich obiektów innych niż szpitale, które udzielają tylko i wyłącznie świadczeń zdrowotnych w formie ambulatoryjnej.

Najważniejsze informacje na temat zakresu ochrony

Zakres ubezpieczenia sprowadza się przede wszystkim do wypłaty odszkodowania poszkodowanym na skutek niewłaściwego działania przez pracowników opieki zdrowotnej w danej placówce. Oczywiście musi zaistnieć bezpośredni związek między szkodą a świadczeniem zdrowotnym. Suma gwarancyjna pokrywa koszty wymagane do zmniejszenia szkody lub podjęcia środków prewencyjnych, mających na celu zminimalizowanie jej rozmiarów. Nawet wówczas, gdyby okazały się bezskuteczne.

Pozostałe elementy objęte ubezpieczeniem to:

• koszty obrony w postępowaniu karnym i zastępstwa prawnego w postępowaniu cywilnym;

• koszty postępowania przedsądowego, mediacji albo postępowania pojednawczego na polecenie lub za zgodą Ubezpieczyciela;

koszty opinii biegłych a także rzeczoznawców;

• koszty zabezpieczenia roszczenia o rekompensatę za wyrządzone szkody do kwoty 100.000 zł.

Na podstawie obowiązującego prawa każdy podmiot leczniczy, prowadzący działalność o charakterze medycznym jest zobligowany wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Suma gwarancyjna zgodnie z zapisami prawnymi równa się kwocie 75.000 euro na jedno zdarzenie oraz 350.000 euro na wszystkie zdarzenia w czasie trwania ubezpieczenia. Oczywiście jest możliwość rozszerzenia ubezpieczenia o tzw. ubezpieczenie nadwyżkowe.

Składka na OC podmiotu leczniczego wynosi 550 zł na rok. Jej poziom może się zmieniać w przypadku zwiększenia liczby personelu medycznego (nie obejmuje pracowników administracji) oraz zmiany przynależnej grupy ryzyka, co ma związek z charakterem wykonywanych świadczeń zdrowotnych.

Charakterystyka podmiotów leczniczych

Na podstawie obowiązującego prawa każdy podmiot leczniczy, prowadzący działalność o charakterze medycznym jest zobligowany wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

OC podmiotu leczniczego dotyczy placówek, udzielających świadczeń stacjonarnie, całodobowo, ambulatoryjnie a także lekarzy, wykonujących świadczenia opieki medycznej w postaci indywidualnej lub grupowej praktyki zawodowej. Ponadto, w tej grupie znajdują się pielęgniarki i położne oraz fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni, którzy tak samo świadczą pomoc w formie indywidualnej lub grupowej praktyki zawodowej.

Sytuacje, które wpływają na wypłacenie odszkodowania:

Nieprawidłowe udzielenie świadczeń zdrowotnych;

• Sprzeczne z prawem zaniechanie udzielania świadczeń zdrowotnych;

Niewłaściwie wykonane zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej lub zabiegi kosmetyczne (wyłącznie wtedy, gdy były wykonywane w celach leczniczych lub związanych z wadą wrodzoną, nie dotyczy zabiegów o charakterze estetycznym).

Najważniejsze informacje zawiera Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz. U. Poz. 866).

Najważniejsze zalety OC dla placówek medycznych

Bez wątpienia jest to wymóg prawny. Niemniej jednak ubezpieczenie wpływa także na poprawę wizerunku i wiarygodności względem pacjentów oraz współpracowników. Z punktu ekonomicznego zmniejsza także ryzyko finansowe. W perspektywie długoterminowej wpływa na płynność finansową i bezpieczeństwo. Trzeba również pamiętać o prawach pacjenta oraz o profesjonalizmie w świadczeniu usług opieki zdrowotnej. Ubezpieczenie OC dla podmiotu leczniczego ma za zadanie zapewniać komfort zarówno pacjentom, jak i pracownikom.